SIBO cz II - leczenie - zdrowo przez życie

poniedziałek, 20 listopada 2017

SIBO cz II - leczenie


Leczenie SIBO


W poprzednim artykule omówiłam przyczyny powstawania SIBO. Pisałam jak taką  jednostkę chorobową diagnozować ,  jak  przygotować się  do badania . Dzisiaj skupie się na najtrudniejszym etapie związanym z tą chorobą – na jej leczeniu.
Nie wiem nawet czy powinnam nazywać to leczeniem , bardziej prawidłowym było by określenie łagodzenie objawów, gdyż SIBO leczy się bardzo ciężko , bardzo często również nawraca.

I. ANTYBIOTYKI


Na rynku mamy szereg antybiotyków , które stosuje się w leczeniu SIBO .  Neomycyna, Metronidazol, Xifaxan… . Niestety  większość lekarzy nie zna  ich prawidłowego dawkowania . istotne jest też ,że mają one liczne skutki uboczne . Ponadto generują duże koszty dlatego, że  jedno opakowanie zazwyczaj nie wystarcza.W leczeniu SIBO często stosuje się:

-metronizadol - jest skuteczny  w zabijaniu bakterii beztlenowych i na tym  kończą się jego atuty. Może on przenikać przez łożysko czy też do mleka matki, z tego względu jest niebezpieczny dla  kobiet w ciąży;

-xifaxan –najczęściej stosowany - pewnie dlatego, że ma szeroki zastosowanie, niszczy bakterie tlenowe i beztlenowe , gram dodatnie, gram ujemne .Działa miejscowo , dodatkowo wchłania się tylko w 1 %-reszta wydalana jest z kałem , polecany przy SIBO biegunkowym;

-neomycyna- ukierunkowana przede wszystkim na zwalczanie bakterii gram ujemnych , wchłania się w ok.  3 % , zalecana przy SIBO z przewagą zaparć.

Wybierając antybiotyk należy kierować się stopniem w jakim przenika on do krwiobiegu .

Na szczęście matka  natura obdarzyła nas naturalnymi substancjami , które pomogą nam zniszczyć bakterie. Nie dają one skutków ubocznych , aczkolwiek trzeba brać je dłużej niż te przepisane na receptę.

Najbardziej  popularne  to   olejek z oregano , czosnek, piołun , koci pazur , pau d’arco, liść laurowy, gorzknik kanadyjski. Najczęściej stosuje się kombinację kilku np. olejek z oregano , allicyna , berberyna , daje to bardzo dobre efekty porównywalne z antybiotykami przepisywanymi na receptę.

II. PROKINETYK


Antybiotyk to podstawa w leczeniu, nie mniej jednak sam nie wystarczy. Kolejnym istotnym elementem jest zastosowanie prokinetyku czyli leku, który ma naprawić MMC - wędrujący kompleks bioelektryczny –zaburzona praca tego kompleksu jest jedną z przyczyn SIBO .Jego zadaniem jest usuwanie resztek pokarmowych z jelita cienkiego. Nie usunięte stanowią pokarm dla bakterii.

Najczęściej stosowany jest Iberogast .  Łatwo dostępny naturalny środek przyjmowany w zależności od potrzeb od 20 do 60 kropli , zawsze na noc.

Coraz większą popularność zdobywa Low -dose Naltrexone . Jest on antagonistą opioidów , w dużych dawkach stosuje się go w leczeniu uzależnień , chorobach autoimmunologicznych oraz w zaburzeniach MMC.
Erytromycyna, oprócz tego, że jest antybiotykiem wykazuje również działanie przyspieszające  pracę MMC.
Dla osób , które chcą stosować  naturalne leczenie polecany jest sproszkowany korzeń imbiru.  Ma on  jednak swoje wady , gdyż może prowadzić do refluksu. Ponadto,  po pewnym  czasie tracimy na niego wrażliwość .

III .PROBIOTYKOTERPIA


To czy powinniśmy stosować probiotyk czy nie jest kwestią bardzo indywidualną . Probiotyk w takiej sytuacji może nam tak samo pomóc jak i zaszkodzić . Musimy mieć świadomość ,że bakterie,  które znajdują się w probiotyku to są te same bakterie , które spowodowały SIBO(tylko, że znalazły się w nieodpowiednim miejscu). U osób , które maja zaburzony pasaż jelitowy tabletka może przejść przez żołądek i zatrzymać się w jelicie cienkim –czyli  miejscu  gdzie bakterii być nie powinno(w nadmiarze). W SIBO często obserwuje się zbyt małe wydzielanie kwasu solnego co może skutkować  tym ,że duża część bakterii przeżyje (większa niż się zakłada) i zasiedlą one jelito cienkie.

Szczególnie warto zwrócić uwagę  na to by nasz probiotyk nie zawierał bakterii Lacidobacillus acidiphilus ,które produkują kwas mlekowy mogący zaostrzać objawy SIBO. Wybierając preparat pro biotyczny warto sięgnąć po ten , który w swoim składzie zawiera bifidus infantis, bifidus lactis oraz lactobacillus plantarum. 

Niektóre badanie wskazują  jednak na pozytywne aspekty stosowania probiotyków np przyśpieszenie pasażu jelitowego –jednak zalecana  jest rotacja  poszczególnymi preparatami probiotycznymi , wybieranie takich, które zasiedlają się w jelicie grubym (jedno szczepowe z Bifidobacteria)  

IV. DIETA


DIETA to podstawa w leczeniu każdej choroby. Odmian systemów żywienia w SIBO jest sporo.

Najpopularniejszą jest dieta low FODMAPS.  FODMAP czyli Fermentable Oligosacharydes,Disacharides,Monosaccharides and Polyols(oligosacharydy, disacharydy , monosacharydy I poliole są to substancje , które stanowią dobry pokarm dla bakterii znajdujących się w jelicie grubym ,które przeprowadzają fermentacje, czego skutkiem są wzdęcia, gazy  czy też biegunka.

Dieta SCD Specyfic Crbohydrates Diet (dieta specyficznych węglowodanów ) opiera się na założeniu ,że skoro bakterie żywią się węglowodanami to należy je w pewnym stopniu wyeliminować .Składa się ona z trzech etapów .Pierwszy tzw ETAP INTRO pozwala tylko na spożywanie rosołu, mięsa , ryb jaj ,soku z winogron , marchwi i selera , drugi etap to czas wprowadzanie kolejnych produktów i obserwacja organizmu jak reaguje na poszczególne z nich i ostatni etap w którym jemy wszystko to na co dobrze reagujemy produkty na    które  źle reagowaliśmy w 2 fazie eliminujemy całkowicie.

Dieta GAPS (Gut and Psychology Syndrome Diet) –zespól psychologiczno jelitowy dieta dopasowana do aktualnych zaburzeń pacjenta tj. autyzm, ADHD , dysleksja .

Protokół Dr Siebecker (Specyfic SIBO Diet)
Połączenie diety SCD z low FODMAPS

Dieta elementarna –polega na podawaniu wszystkich niezbędnych aminokwasów , kwasów tłuszczowych , cukrów , mikro- i makro-elementów i minerałów w postaci płynnej. Taki model żywienia wykazuje dużą skuteczność jednakże jest bardzo kosztowny .

To tylko niektóre z rodzajów diet stosowanych w SIBO. Każda z nich sprowadza się do złagodzenia objawów , zagłodzenia bakterii i uspokojeniu jelit. Każda ma swoje wady i zalety, dlatego musi być ona dopasowana indywidualnie do każdej osoby .Co ważne nie może być stosowana bez przerwy ze względu na eliminacje wielu wartościowych produktów ,.

Macie jakieś doświadczenia z SIBO ? Komuś z Was  udało się tego  tego pozbyć lub chociaż polepszyć komfort swojego życia ?

Brak komentarzy:

@templatesyard